vineri, septembrie 03, 2010

Ruşinos! Unde ne duci, Răzvane? România - Albania 1-1

Elevii lui Răzvan Lucescu au început în forţă meciul şi au avut o ocazie imensă de gol încă din primul minut însă bara s-a opus la reluarea lui Marica. În minutul 23, Deac a fost la un pas să prindă vinclul cu un şut splendid însă portarul albanez are o reflex bun şi scoate în corner. Încet-încet, prospeţimea jucătorilor noştri s-a stins iar pauza a găsit un 0-0, numai bun de ajustat.

Chinul tricolorilor a continuat în repriza a doua. Până la urmă, Bogdan Stancu a deschis scorul cu zece minute înainte de final. Bucuria n-a durat mult, pentru că albanezii au egalat în minutul 88, prin Muzaka, după o eroare de marcaj a lui Mirel Rădoi. În prelungiri, Lobonţ a salvat România de la o ruşine uriaşă, scoţând şutul lui Salihi.